Ewolucja koncepcji i praktyk edukacji medialnej
Prof. UAM dr hab. Jacek PyżalskiKto powinien uczyć edukacji medialnej? Czy nauczyciele, giganci technologiczni, rówieśnicy a może algorytmy? Jak powinniśmy jej uczyć, żeby nie szkodzić? Na te pytania odpowiedział prof. Jacek Pyżalski na konferencji "Make It Clear: o skutecznej edukacji medialnej".
Sprawdź co jeszcze o edukacji medialnej mówił profesor w czasie swojego wystąpienia.
Potencjalne skutki społeczne braku odpowiedniej edukacji medialnej wśród młodych ludzi
Ileana Rotaru, profesor nadzwyczajny dr hab. Uniwersytetu Zachodniego w Timisoarze, RumuniaDlaczego w niektórych krajach poziom edukacji medialnej jest tak niski? Jaka jest wydajna metoda prewencji przed dezinformacją, które mogą wywrzeć znaczny wpływ na młodych ludzi? W jaki sposób uświadomić dzieci o istnieniu fałszywych informacji?
Profesor Ileana Rotaru podczas swojej prelekcji w ciekawy sposób porusza i odpowiada na powyższe pytania, próbując stworzyć idealny przepisu na przeciwdziałanie dezinformacji.
Dezinformacja i jak z nią walczyć? Kluczowe metody i narzędzia
Aleksandra Wójtowicz, NASKCzym jest dezinformacja? Jakie techniki stosują dezinformatorzy i jak się przed nią chronić? Ekspertka Aleksandra Wójtowicz z Działu Przeciwdziałania Dezinformacji NASK opowiedziała o wybranych technikach i zaprezentowała kilka prostych kroków, które mogą nam ułatwić bardziej świadome poruszanie się w zalewie informacji publikowanych w mediach i sieci
Analiza źródeł informacji – wiarygodność informacji w przekazach wideo w mediach społecznościowych
Anita Veckalne, Latvian Internet Association, ŁotwaCzy Media Społecznościowe są jedynym źródłem informacji dla młodzieży? Co badania mówią na temat posiadanej wiedzy ogólnej i umiejętności interpretacji wiadomości wśród społeczeństwa europejskiego? Czym są mity konspiracyjne i jakie są ich kategorie?
Na te pytania odpowiada dziennikarka z Łotwy, Anita Veckalne, która w prostych krokach pokazuje jak sprawdzać informacje w mediach społecznościowych. Prezentuje również metody oraz narzędzia wspierające nas w weryfikowaniu informacji w internecie.
Dyskusja panelowa z młodzieżą: Wpływ internetu i mediów społecznościowych na zdolność młodych ludzi do rozumienia i filtrowania informacji
W czasie panelu na konferencji "Make It Clear: o skutecznej edukacji medialnej" przedstawiciele młodego pokolenia z Polski, Rumunii i Łotwy dyskutowali o edukacji medialnej oraz odpowiedzieli m.in. na pytania: Jak internet wpływa na zdolność młodych ludzi do rozumienia i filtrowania informacji? Co jest ważne dla łatwiejszego odnalezienia się w dzisiejszym, cyfrowym świecie? Jak dezinformacja wpływa na młodzież? Czy potrafią ją zidentyfikować?
Make It Clear – nowe narzędzie edukacyjne dla nauczycieli
Liene Valdmane, Latvian Internet Association, ŁotwaPolska, Rumunia i Łotwa to bardzo różne kraje, a jednak problemy są bardzo podobne. Chcemy pomóc sobie nawzajem i dać wsparcie w edukacji medialnej. Właśnie o tym mówiła ekspertka z Łotwy, Liene Valdmane, prezentując ofertę edukacyjną i narzędzia przydatne do edukowania młodych ludzi.
Dyskusja panelowa z nauczycielami: Wskazówki i triki dotyczące edukacji medialnej – jak to robić dobrze
W czasie panelu na konferencji "Make It Clear: o skutecznej edukacji medialnej" przedstawiciele grona nauczycielskiego z Polski, Rumunii i Łotwy dyskutowali o edukacji medialnej oraz odpowiedzieli m.in. na pytania: Czym jest analfabetyzm medialny i jak wygląda problem w poszczególnych krajach? Jak skutecznie uczyć młodzież przy użyciu mediów? Z jakimi wyzwaniami nauczyciele mierzą się przy edukacji medialnej i jak je rozwiązywać? Czy mamy wystarczająco dużo materiałów o edukacji medialnej z których możemy korzystać przy pracy z młodzieżą?